Cisco Campus

Campus Scenario

9 خواندن
خواندن: Campus Scenario Part4
خواندن: Campus Scenario Part5
خواندن: Campus Scenario Part6
خواندن: Campus Scenario Part7
خواندن: Campus Scenario Part8
خواندن: Campus Scenario Part9
ویژگی تصویر

Cisco Campus

  /  Routing & Switching  /  CCNP  /  Cisco Campus

Cisco Campus

رایگان
دسته بندی:
امتیاز کاربران:

امروزه در دنیای شبکه های سازمانی نیاز به طراحی و پیاده سازی اجزای مختلف و ارتباطات مابین تجهیزات امری اجتناب ناپذیر می باشد.

لذا در این آموزش اقدام به پیاده سازی یک سناریو جامع و کامل نموده ایم تا دانش لازم برای راه اندازی یک شبکه سازمانی را بدست آورده و به عنوان یک مهندس شبکه در سطح زیر ساخت، فعالیت بسزایی را داشته باشید.

از جمله سرویس هایی که در این آموزش مورد بررسی و پیاده سازی قرار گرفته اند به ترتیب عبارت اند از:

آشنایی و معرفی سرویس VLAN:

به طور کلی VLAN برگرفته از عبارت Virtual LAN یا LAN های مجازی می­باشد که یکی از توانمندی­های مربوط به سوئیچ­ها بوده و به شما این امکان را می­دهد که کامپیوترهای متصل به یک سوئیچ یا چندین سوئیچ را به صورت منطقی در گروه­های خاص قرار دهید. به ­طوری که ترافیک این گروه­ها از یکدیگر جدا شوند و در این حالت هر گروه یا هر VLAN تبدیل به یک Broadcast Domain مجزا خواهد شد.

آشنایی و معرفی مد Trunk:

زمانی که یک پورت سوئیچ در مد Trunk تنظیم میگردد، قادر به عبور اطلاعات بیش از یک VLAN می باشد. برای عبور اطلاعات VLANهای مختلف بین دو سوئیچ اتصالات بین سوئیچ را باید از نوع Trunk تعیین نمود که این اتصالات بین دو عدد Switch و بین Switch و Router و یا Switch و Server به وجود می آیند و می توانند همزمان اطلاعات تعداد بسیار زیادی VLAN را حمل نمایند.

آشنایی و پیاده سازی ویژگی EtherChannel:

EtherChannel توانمندی می باشد که اجازه می دهد چندین پورت فیزیکی سوئیچ در یک گروه منطقی قرار بگیرند که به منظور دسترسی به پهنای باند بالاتر و ایجاد تحمل خطا در اتصالات بین سوئیچ ها استفاده می شود که به شما اجازه خواهد داد از مجموعه پهنای باند اتصالات فیزیکی که در گروه منطقی قرار گرفته اند استفاده نمایید.

معرفی و پیاده سازی Inter-VLAN Routing:

همانطور که میدانید با استفاده از VLAN می توان اقدام به جدا سازی بخش های  مختلف نمود. که این امر موجب می شود تا دستگاه های که در داخل VLAN های غیر همنام می باشند، به یکدیگر دسترسی نداشته باشند.

حال برای آنکه اعضای یک VLAN بتوانند اعضای دیگر VLAN های غیر همنام را مشاهده نمایند می بایستی از یک دستگاه Layer 3 همانند Router و یا Multilayer Switch استفاده نمود که به این روش InterVLAN Routing گفته می شود.

آشنایی و پیاده سازی ویژگی EIGRP:

پروتکل EIGRP در سال 1393 توسط شرکت سیسکو ارائه شد و در واقع نسخه بهینه پروتکل IGRP می باشد که در اواسط دهه 80 میلادی ارائه شد که محدودیت های پروتکل  RIP را به همراه نداشت.

ویژگی های EIGRP:

تبادل سریع اطلاعات بین روترها

پشتبانی از VLSM

ارسال فقط تغییرات جدول مسیریابی بجای کل جدول مسیریابی

پشتیبانی از شبکه های براساس IP ، IPX ، AppleTalk

استفاده از شماره پروتکل 88

پشتیبانی از Unequal Load-Sharing

پشتیبانی از مکانیزم Authentication

ویدئوهای این دوره


Campus Scenario

ویدئو: Campus Scenario Part4
17 دقیقه
ویدئو: Campus Scenario Part5
10 دقیقه
ویدئو: Campus Scenario Part6
7 دقیقه
ویدئو: Campus Scenario Part7
7 دقیقه
ویدئو: Campus Scenario Part8
6 دقیقه
ویدئو: Campus Scenario Part9
9 دقیقه