اهداف این فصل:

اتصال تجهیزات سیسکو ازطریق Console Cable به یک PC

شناسایی پورت Console Port بر روی تجهیزات سیسکو

شناسایی کابل Console و نقشۀ اتصال آن

در این درس ما قصد داریم که یک Router یا Switch را به منظور پیکربندی به وسیله کابل Console یا Rollover Cable به یک PC متصل نماییم.

شما می­توانید از طریق اتصال با Console Port تجهیزات شرکت سیسکو مانند Routerها و Switchها و… آنها را پیکربندی نمایید. تجهیزات شرکت سیسکو همیشه برای بار اول از طریق اتصال با پورت Console پیکربندی خواهند شد که بعد از دسترسی به روش Console، می­توانید دسترسی از طریق سایر روش­های دیگر، مانند Telnet و دسترسی با استفاده از خط تلفن از راه دور را پیکربندی و فعال نمایید.

نحوه دسترسی به تجهیزات سیسکو:

دسترسی به تجهیزات سیسکو به دو صورت انجام شدنی می باشد:

Directly

Remotely

روش Directly:

در این روش الزاما می بایستی مراحل زیر را انجام دهیم که به ترتیب عبارت اند از:

تهیه کابل کنسول (Console)

این کابل همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید از دو کانکتور مجزا تشکیل شده است که به ترتیب عبارت اند از:

Rj45

RS232

بخش RJ45 به پورتی که بر روی سوئیچ با نام Console شناخته می شود، متصل خواهد شد و بخش RS232 به سیستم مربوطه متصل خواهد شد.

نکته:

به دلیل قدیمی شدن پورت RS232 و عدم استفاده از آن بر روی دستگاه هایی از قبیل Laptop و غیره می توان برای تبدیل این پورت به USB، از یک  تبدیل کننده (Converter) استفاده نمود که پس از اتصال این کابل می بایستی در ابندا درایور مربوطه را نصب نموده و سپس در بخش Device Manager از بخش Ports (COM & LPT) اتصال مربوطه را شناسایی نمود.

شکل کلی:

با استفاده از دستور Devmgmt.msc در منوی Run می توان بخش Device Manager را باز نمود.

برای باز کردن منوی Run از کلید های ترکیبی Windows + R استفاده می نماییم.

مرحله اول:

مرحله دوم:

پس از انجام مراحل بالا می بایستی از یک نرم افزار واسط استفاده نماییم که در نقش یک نرم افزار Terminal می باشد تا بتوانیم به Switch یا Router شرکت سیسکو متصل شویم. مهمترین نرم افزار هایی که می توان به آنها اشاره نمود:

SecurCRT

Putty

TeraTerm

Hyper Terminal

به عتوان مثال به استقاده از نرم افزار Putty به Switch مربوطه متصل می شویم.

شکل کلی:

در این شکل در مرحله اول ابتدا عبارت Serial را انتخاب نموده و سپس پورت COM مشخص شده در بخش Serial Line را برابر با پورتی مینماییم که در بخش Device Manager قرار گرفته است.

پس ازانجام موارد بالا بر روی گزینه Open کلیک مینماییم تا پنجره (Command Line Interface (CLI مربوط به Switch با Router باز گردد.

شکل کلی:

زمانی که برای اولین بار وارد محیط Switch با Router می شویم بخشی با نام System Configuration Dialog را مشاهده می نمایید که این بخش سوالی را مبنی بر پیکربندی دستگاه مورد نظر بر اساس محیط ویزارد (به صورت پرسش و پاسخ) مطرح می نماید. در صورتی که عبارت Yes را انتخاب نمایید وارد این محیط شده و برای خروج می توان از کلید های ترکیبی Ctrl-C استفاده نمائید.

توجه:

در این قسمت عبارت No را انتخاب مینماییم تا وارد محیط اصلی دستگاه مد نظر شویم.

پس انتخاب گزینه No در بخش System Configuration Dialog، طبق تصویر زیر با اولین بخش به نام User Mode آشنا خواهیم شد که در این محیط کار خاصی نمیتوان انجام داد و تنها می توان اقدام به تست ارتباط دستگاه مد نظر با دستگاه های دیگر نمود و یا مواردی از این قبیل کارها را انجام داد.

حال برای اینکه بتوان وارد یک Mode جدید شویم تا تنظیمات دستگاه مربوطه را مشاهده و یا اینکه تنظیمات دستگاه را ذخیره و یا پاک نماییم می بایستی در این محیط (User Mode) اقدام به تایپ دستور Enable نماییم تا وارد بخش جدیدی به نام Privilege Mode  شویم.

شکل کلی:

حال نکته قابل توجه آن است که در این بخش همانطور که اشاره شد تنها می توان اقدام به مشاهده و ذخیره سازی تنظیمات نمود اما نمی توان اقدام به پیکربندی دستگاه کرد به خاطر همین موضوع برای اعمال تنظیمات می بایستی با استفاده از دستور جدیدی با نام Configure Terminal وارد بخش دیگری به نام Global Mode شویم.

شکل کلی:

ارسال یک نظر